Фобия – как да я преодолеете

Почти всеки човек има ирационален страх – от паяци, например, или от зъболекарски преглед. За повечето хора тези страхове са незначителни. Но когато страхът стане толкова сериозен, че причинява огромно безпокойство и пречи на нормалния ви живот, се нарича ​​фобия.

Какво е фобия?

Фобията е силен страх от нещо, което в действителност представлява малка или никаква реална опасност. Честите фобии и страхове включват затворени места, височини, шофиране по магистрала, летящи насекоми, змии и игли. Въпреки това можете да развиете фобии от почти всичко. Докато повечето фобии се развиват в детството, те могат да се развият и в по-късен живот.

Думата фобия е станала част от нашия речник и днес почти всеки втори човек твърди, че страда от някакъв вид фобия. Фобията представлява силен страх от някакъв предмет или ситуации, които всъщност не представляват заплаха и като цяло не се опасни за човек.

Ако имате фобия, вероятно осъзнавате, че страхът ви е ирационален, но все още не можете да контролирате чувствата си. Самото мислене за предмета или ситуацията, от които се страхувате, може да ви накара да се почувствате тревожни. И когато наистина сте изложени на нещото, от което се страхувате, ужасът е автоматичен и непреодолим. Преживяването е толкова изнервящо, че може да полагате големи усилия, за да го избегнете – да си създадете неудобство или дори да промените начина си на живот. Ако имате клаустрофобия, например, може да отхвърлите изгодна оферта за работа, ако трябва да се возите с асансьора, за да стигнете до офиса.

Разбирането на вашата фобия е първата стъпка към нейното преодоляване. Важно е да знаете, че фобиите са често срещани. Да имате фобия не означава, че сте луд. Също така е полезно да знаете, че фобиите са много лечими. Без значение колко извън контрол се чувствате в момента, можете да преодолеете безпокойството и страха си и да започнете да живеете живота, който искате.

Разлика между фобия и страх

Страхът е напълно нормален начин едно живо същество да оцелее във враждебната природа.

Нормално и дори полезно е да изпитвате страх в опасни ситуации. Страхът служи за защитна цел, активирайки автоматичната реакция „бий се или бягай“. С нашите тела и умове нащрек и готови за действие, ние сме в състояние да реагираме бързо и да се защитим.

Но при фобиите заплахата не съществува или е силно преувеличена. Например, съвсем естествено е да се страхувате от ръмжащ доберман, но е ирационално да се ужасявате от дружелюбен пудел на каишка, което бихте могли да изпитвате, ако имате фобия от кучета. При фобията страхът и тревожността се съсредоточават върху един обект, който няма как да ни нарани.  Тя е опит на съзнанието да се справи с чувството за тревога като му даде форма.

Нормални страхове при децата

Много детски страхове са естествени и са склонни да се развиват на определена възраст. Например, много малки деца се страхуват от тъмното и може да се нуждаят от нощна лампа, за да спят. Това не означава, че имат фобия. В повечето случаи те ще преодолеят този страх след време.

Например, следните детски страхове са изключително чести и се считат за нормални:

  • 0-2 години – Силни шумове, непознати, раздяла с родителите, големи предмети.
  • 3-6 години – въображаеми неща като призраци, чудовища, тъмнина, самотен сън, странни шумове.
  • 7-16 години – По-реалистични страхове като нараняване, болест, успех в училище, смърт, природни бедствия.

Ако страхът на детето ви не пречи на ежедневния му живот или не му причинява голямо страдание, тогава няма голяма причина за ненужно безпокойство. Въпреки това, ако страхът пречи на социалните дейности на вашето дете, представянето му в училище или съня, може да посетите квалифициран детски терапевт.

Видове фобии и страхове

Има четири основни вида фобии и страхове:

  • Фобии от животни като страх от змии, паяци, гризачи и кучета.
  • Фобии от естествената среда, като страх от височини, бури, вода и тъмнина.
  • Ситуационни фобии (страхове, предизвикани от конкретна ситуация), включително страх от затворени пространства (клаустрофобия), летене, шофиране, тунели и мостове.
  • Фобия от инжектиране на кръв, нараняване, страх от кръв, нараняване, болест, игли или други медицински процедури.

Някои фобии обаче не попадат в една от четирите общи категории. Те включват страх от задавяне, страх от заболяване като рак и страх от клоуни. Други често срещани фобии, които не се вписват добре в нито една от четирите категории, включват:

  • Фобия от хора

Фобията от хора (антропофобия) е страх от самите хора, а не от социални ситуации. Антропофобията и други специфични фобии са най-чести при тийнейджъри и жени.

Антропофобията може също да произтича от това, че надбъбречните ни жлези не работят правилно. Хормоните от тях могат да помогнат или да навредят на начина, по който се справяме със стреса. Заболявания на щитовидната жлеза и сърцето също могат да бъдат виновниците за тревожните разстройства като цяло.

  • Социална фобия

Социалната фобия, наричана още социално тревожно разстройство, е страх от социални ситуации, в които може да бъдете засрамени или съдени. Ако имате социална фобия, тогава може да сте прекалено самосъзнателни и да се страхувате да не се унижите пред другите. Вашето безпокойство за това как ще изглеждате и какво ще си помислят другите може да ви накара да избягвате определени социални ситуации.

Страхът от публично говорене, която е изключително често срещана фобия, е вид социална фобия. Други страхове, свързани със социалната фобия, включват страх от ядене или пиене на обществено място, говорене с непознати, вземане на изпити.

Ако се страхувате да не получите паническа атака, вие започвате да се тревожите, че сте в ситуации, в които бягството би било трудно или неудобно. Например, вероятно ще избягвате многолюдни места като търговски центрове и киносалони. Можете също така да избягвате коли, самолети, метро и други форми на пътуване. В по-тежки случаи може да се чувствате сигурни само у дома.

Признаци и симптоми на фобии

Симптомите на фобията могат да варират от леко чувство на страх и безпокойство до пълна паническа атака. Обикновено колкото по-близо сте до това, от което се страхувате, толкова по-голям ще бъде страхът ви. Вашият страх също ще бъде по-голям, ако измъкването е трудно.

  • По време на среща с обекта на фобията, в организма на човек настъпват физиологични промени. Така например пулсът се ускорява, наблюдава се изпотяване, световъртеж, задух, гадене и понякога повръщане. При срещата с предмета на фобията човек може или да замръзне на място или да побегне в желанието си да избегне срещата.
  • В резултат на фобията се отключват и различни емоционални състояния, чувство на непреодолимо безпокойство или паника, чувство на силна нужда от бягство, страх от загуба на контрол, чувство, че ще умрете или ще припаднете. Обикновено в това състояние човек знае, че прекалява, но се чувства безсилен да контролира страха.
  • Симптоми на фобия от инжектиране на кръв и нараняване са малко по-различни от другите фобии. Когато се сблъскате с кръв или игла, изпитвате не само страх, но и отвращение. Подобно на други фобии, първоначално се чувствате тревожни, докато сърцето ви се ускорява. Но за разлика от други фобии, това ускоряване е последвано от бърз спад на кръвното налягане, което води до гадене, замаяност и припадък. Въпреки че страхът от припадък е често срещан при всички специфични фобии, фобията от инжектиране на кръв и нараняване е единствената фобия, при която действително може да настъпи припадък.

Как се лекува фобия?

Стратегиите за самопомощ и терапията могат да бъдат ефективни при лечението на фобия. Кое е най-доброто за вас зависи от фактори като тежестта на вашата фобия, достъпа ви до професионална терапия и количеството подкрепа, от която се нуждаете.

Като общо правило, самопомощта винаги си струва да се опита. Колкото повече можете да направите за себе си, толкова по-добър контрол ще чувствате – което е много важно, когато става въпрос за фобии и страхове. Въпреки това, ако вашата фобия е толкова тежка, че предизвиква пристъпи на паника или неконтролируема тревожност, може да искате да потърсите допълнителна подкрепа.

Терапията за фобии има страхотни резултати. Не само, че работи изключително добре, но сте склонни да виждате резултати много бързо – понякога само за една до четири сесии. Подкрепата обаче не трябва да идва под прикритието на професионален терапевт. Просто някой да ви държи за ръката или да стои до вас, докато се изправяте пред страховете си, може да бъде изключително полезно.

Как да преодолеем фобия?

Когато става въпрос за преодоляване на фобия, най-доброто решение е да се изправите срещу това, от което се страхувате. Докато избягването на обекта на фобията може да ви кара да се чувствате спокойни, ако не се изправите срещу него няма да разберете, че може да го преодолеете и, че всъщност той не представлява заплаха за вас.

Снимка: Pixabay

Източник: https://www.helpguide.org/mental-health/anxiety/phobias-and-irrational-fears

Вашият коментар

Имейл адресът няма да бъде публикуван.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*