Простата – симптоми при проблеми и заболявания

Простатата е малка жлеза в мъжката репродуктивна система. Тя се намира пред ректума, под пикочния мехур и заобикаля уретрата, която е канала, през която урината изтича от тялото. Здравата простата подпомага за по-добра еректилна функция, подобрено либидо, предотвратява дискомфорта по време на еякулация или уриниране.

Функции на простатата

Простатата има различни функции. Най-важното е производството на семенна течност, която е компонент на спермата. Тя също така играе роля в производството на хормони и помага за регулиране на потока на урината.

Проблемите с простатата са често срещани, особено при по-възрастните мъже. Най-честите включват възпалена простата, увеличена простата и рак на простатата.

Симптомите на проблеми с простатата често се проявяват като затруднено уриниране, което може да включва лош контрол на пикочния мехур или слаб поток на урина.

Тази статия предоставя общ преглед на простатата, включително нейната функция и структура, къде се намира и какви медицински състояния могат да я засегнат.

Простатата е с размерите на орех и се намира дълбоко в таза, между пениса и пикочния мехур.

Уретрата, тръба, която пренася урината и спермата извън тялото, преминава през простатата. Тъй като простатата обгражда тази тръба, проблемите с простатата могат да повлияят на потока на урината.

Какво прави простатата?

Човек не се нуждае от функционираща простата, за да живее, но тя е важна за плодовитостта. Основната функция на простатата е да произвежда простатната течност за спермата. Простатата допринася с 20–30% от течността към общия обем на спермата. Остатъкът идва от семенните везикули (50–65%) и тестисите (5%).

Простатната течност съдържа компоненти, които правят спермата идеална субстанция за живот на сперматозоидите, включително ензими, цинк и лимонена киселина. Един важен ензим е простатно-специфичният антиген (PSA), който помага да се направи спермата по-течна.

Течността в спермата помага на сперматозоидите да се движат по уретрата и да оцелеят по пътя към яйцеклетката, което е от съществено значение за възпроизводството.

Простатната течност е леко кисела, но други компоненти на спермата я правят алкална като цяло. Това е, за да се противодейства на киселинността на вагината и да се предпазят сперматозоидите от увреждане.

Затваряне на уретрата по време на еякулация

По време на еякулация простатата се свива и изпръсква простатна течност в уретрата. Тук той се смесва със сперматозоидите и течността от семенните везикули, за да създаде сперма, която тялото след това изхвърля.

Когато простатата се свие по време на еякулация, тя затваря отвора между пикочния мехур и уретрата, изтласквайки семенната течност през него със скорост.

Структура на простатата

Капсула от съединителна тъкан, която съдържа мускулни влакна, обгражда простатата. Тази капсула прави простатата еластична на допир.

Учените често категоризират простатата в четири зони, които обграждат уретрата като слоеве лук.

Следните слоеве изграждат простатата, започвайки с външната капсула и завършвайки вътре в простатата:

  •     Предна зона: Изградена от мускулни и фиброзни тъкани, медицинските специалисти наричат ​​тази зона предна фибромускулна зона.
  •     Периферна зона: Най-вече разположена към задната част на жлезата, това е мястото, където се намира по-голямата част от жлезистата тъкан.
  •     Централна зона: заобикаля еякулаторните канали и съставлява около 25% от общата маса на простатата.
  •     Преходна зона: Това е частта от простатата, която обгражда уретрата. Това е единствената част от простатата, която продължава да расте през целия живот.

Симптоми при проблеми с простатата

Състоянията на простатата често причиняват проблеми с уринирането или контрола на пикочния мехур. Те могат да включват следното:

  • лош контрол на пикочния мехур, включително чести посещения в тоалетната;
  • неотложни позиви за уриниране, понякога само с малко количество урина;
  • затруднено стартиране на струята урина или спиране и започване на струята по време на уриниране;
  • слаба или тънка струя урина.

Проблемите с простатата могат също да причинят проблеми със сексуалната функция, инфекции на пикочните пътища, камъни в пикочния мехур или в екстремни случаи бъбречна недостатъчност.

Ако човек изобщо не може да уринира, трябва незабавно да потърси медицинска помощ.

Човек трябва да посети своя лекар, ако забележи някой от следните симптоми:

  • болка по време на уриниране или след еякулация;
  • болка в пениса, скротума;
  • кръв в урината;
  • силен дискомфорт в корема;
  • слаба струя урина или капене в края на уринирането;
  • треска, втрисане или болки в тялото;
  • проблеми с контролирането на пикочния мехур, като спиране или забавяне на уринирането;
  • невъзможност за пълно изпразване на пикочния мехур;
  • урина с необичаен мирис или цвят.

Рак на простатата

Ракът на простатата е най-честата форма на рак при мъжете след рака на кожата. Засяга около 1 на 8 мъже през целия им живот.

Средно хората получават диагноза рак на простатата на 66-годишна възраст.

Вижте повече за лечението на рак на простатата.

Простатит

Простатитът е често срещано подуване или възпаление на простатата. Това е най-често срещаният проблем с простатата при мъже под 50 години.

Острият простатит е внезапно възпаление на простатата. Това може да се случи поради бактериална инфекция. Появява се внезапно и бързо отшумява с подходящо антибиотично лечение.

Когато възпалението на простатата продължава повече от 3 месеца, то е известно като хроничен простатит или синдром на хронична тазова болка.

Увеличена простата

Уголемената простата, известна още като доброкачествена хиперплазия на простатата (ДПХ), е най-честият проблем с простатата при мъже над 50 години.

Когато простатата се увеличи, тя притиска уретрата, стеснявайки тръбата на уретрата. Стесняването на уретрата и намалената способност за изпразване на пикочния мехур причиняват много от проблемите, свързани с това състояние. Тъй като това състояние продължава, пикочният мехур може да стане по-слаб и да не може да се изпразва правилно.

Увеличената простата затруднява уринирането и в редки случаи може напълно да попречи на уринирането. Това е състояние, наречено задържане на урина, което изисква спешна медицинска оценка.

Медицински изследвания на простатата

Медицинските специалисти могат да диагностицират проблеми с простатата чрез различни видове изследвания на простатата.

Общите прегледи на простатата включват:

  •     Ректален преглед: По време на този преглед лекарят вкарва пръст в ректума и опипва простатата, за да открие бучки, възли и признаци на рак.
  •     Простатно-специфичен антиген (PSA): Кръвните тестове могат да оценят нивата на този PSA. Високите нива показват повишен риск от рак на простатата.
  •     Биопсия на простатата: Ако лекар подозира рак, той може да вземе малка проба от простатна тъкан за изследване. За целта вкарват игла в простатата през ректума.
  •     ЯМР на простатата: Това може да покаже анатомията на простатата в много подробности, включително идентифициране на области, подозрителни за рак. Новата технология позволява насочване на тези области чрез ядрено-магнитен резонанс и ултразвукова синтезирана биопсия.

Резюме

Простатата е малка мускулна жлеза в мъжката репродуктивна анатомия. Тя произвежда важна течност, която помага за транспортирането на спермата.

Нормално функциониращата простата не е от решаващо значение за живота на човек, но е от съществено значение за възпроизводството.

Ако човек подозира проблем с простатата си, той може да говори с лекар за точна диагноза и препоръки за лечение.

Източник: https://www.medicalnewstoday.com/articles/319859

Снимка: https://www.pexels.com/photo/man-in-blue-and-brown-plaid-dress-shirt-touching-his-hair-897817/

Вашият коментар

Имейл адресът няма да бъде публикуван.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*