Разширени вени – симптоми, лечение и как да се предпазим

Разширените вени, наричани още варикозни вени или варици, са анормални, уголемени и усукани вени. Това хронично прогресиращо заболяване на вените може да се получи по цялото тяло, но най-често се срещат разширени вени на краката.

Разширените вени не се считат за сериозно медицинско състояние. Но те могат да бъдат неудобни и да доведат до по-сериозни проблеми. И тъй като те могат да бъдат много забележими, могат да накарат хората да се чувстват неудобно или да са смутени.

Какво представляват паякообразните вени?

Паякообразните вени са по-лек тип разширени вени. Те са по-малки от разширените вени и често приличат на слънчево изгаряне или „паяжина“. Те са червени или сини на цвят и обикновено се намират по лицето и краката.

Какво причинява заболяването?

Вените са съдовете, които осигуряват притока на кръвта към нашето сърце. При здравите вени техните клапи позволяват движението на кръвния поток само в едната посока. Когато обаче се наруши структурата на тези съдове, венозните клапи отслабват и кръвта вече може да се пропуска и в другата посока. Така вените се подуват и акумулират кръв. Седенето или стоенето прав за дълги периоди може да доведе до събиране на кръв във вените на краката, повишавайки налягането във вените. Вените могат да се разтегнат от повишеното налягане. Това може да отслаби стените на вените и да повреди клапите.

Разширените вени се причиняват от повишено кръвно налягане във вените. Това повишено налягане се развива, когато малката клапа вътре в нея спре да работи правилно. Кръвта не се изпомпва ефективно към сърцето, натрупва се вътре във вената и още повече деформира клапата. Повишеното налягане прави стената на кръвоносния съд по-слаба, вената се разширява и става видима. Разширените вени се появяват във вените близо до повърхността на кожата.

Причини за разширени вени

Разширените вени може да са по-чести в някои семейства по наследство. Повишеното налягане във вените в резултат на възпалителни процеси може да причини разширени вени. Факторите, които могат да повишат налягането, включват:

  • Наднормено тегло или затлъстяване;
  • Напреднала възраст – След 50-годишна възраст един на всеки двама души има разширени вени;
  • Застоял живот;
  • Травма на крака;
  • Бременност;
  • Пушене;
  • Прием на орални контрацептиви или хормонални заместители.

Дълбоката венозна тромбоза (ДВТ) е сериозно състояние с кръвни съсиреци в дълбоките вени. Това състояние обикновено не се случва при разширени вени. Това е така, защото разширените вени засягат вените близо до повърхността на кожата. Въпреки това, при тежки разширени вени, има малък шанс за образуване на кръвни съсиреци в дълбоките вени. Кръвните съсиреци се нуждаят от медицинска помощ незабавно. Симптомите на кръвни съсиреци включват болка, подуване и зачервяване на крака. Кръвни съсиреци могат да се появят и в ръцете или други части на тялото. Ако имате симптоми, които може да означават кръвен съсирек потърсете медицинска помощ.

Част от кръвен съсирек може да се откъсне и да стигне до белите дробове (белодробна емболия). Кръвният съсирек в белите дробове е много сериозен и може да причини смърт. Симптомите включват болка в гърдите, затруднено дишане, кашлица, ускорен пулс, изпотяване и припадък. Ако имате симптоми, които може да означават кръвен съсирек в белите дробове потърсете незабавно бърза помощ.

Симптоми при разширени вени

Преди появата на видимите разширени вени обикновено се появяват невидими, но сигнализиращи симптоми. Последните доста често са ясно изразени, но понякога се подценяват. Характерните симптоми при вътрешни разширени вени са усещания, като спазми и крампи на мускулите, оток, сърбеж, парене, тежест, болка и дискомфорт на засегнатото място.

Видимите симптоми при разширени вени са най-различни. Те могат да включват:

  • Промени в цвета на кожата;
  • Поява на изпъкнали участъци на вените;
  • Рани по краката;
  • Обрив.

Тежките разширени вени могат в крайна сметка да причинят дългосрочно леко подуване, което може да доведе до по-сериозни кожни и тъканни проблеми. Те включват язви и незаздравяващи рани.

Симптомите на разширени вени може да приличат на други медицински състояния или проблеми.

Как се диагностицират разширените вени?

В допълнение към пълната медицинска история и физически преглед, диагностичните процедури за разширени вени могат да включват доплер ултразвук. Това е вид съдов ултразвук, който се прави за проверка на кръвния поток и структурата на вените.

Цветният доплер ултразвук е най-добрият инструмент за диагностика на разширени вени и визуализиране на кръвния поток през клапите. Картографирането на съдовете помага да се прецени при кои съдове се налага интервенция. Въз основа на тези констатации специалистът може да препоръча хирургично лечение или други процедури.

Лечение на разширени вени

Специфичното лечение за разширени вени ще бъде определено от вашия лекуващ лекар въз основа на:

  • Вашата възраст, цялостно здраве и медицинска история;
  • Степен на състоянието;
  • Вашите признаци и симптоми;
  • Вашата поносимост към определени лекарства, процедури или терапии.

Важно е медицинските специалисти да направят разлика между отделните видове състояния, за да могат да предпишат съответстващо най-добро лечение на разширени вени.

Медицинското лечение може да не е необходимо, ако няма симптоми. Разширените вени обаче понякога могат да се влошат без лечение.

Медицинското лечение може да включва:

  • Повдигане на краката. Може да бъдете инструктирани да повдигнете краката си над нивото на сърцето си 3 или 4 пъти на ден за около 15 минути. Ако трябва да седите или стоите прав за дълъг период от време, сгъването на краката ви от време на време може да помогне за поддържане на кръвообращението. Ако имате леки до умерени разширени вени, повдигането на краката ви може да помогне за намаляване на подуването на краката и облекчаване на други симптоми.
  • Компресионни чорапи. Тези еластични чорапи притискат вените и предотвратяват натрупването на кръв. Компресионните чорапи могат да бъдат ефективни, ако се носят всеки ден.
  • Склеротерапия. Склеротерапията е най-често срещаното лечение както на паякообразни, така и на разширени вени. В разширените вени се инжектира физиологичен разтвор (сол) или химически разтвор, за да могат те вече да не носят кръв. И други вени поемат кръвообращението.
  • Термична аблация. Лазери или радиочестотна енергия могат да се използват за лечение на разширени вени. Малко влакно се вкарва в разширена вена през катетър. Лазерната или радиочестотна енергия се използва за доставяне на топлина, която разрушава стената на варикозната вена.
  • Отстраняване на вените. Това е операция за отстраняване на разширени вени.
  • Микрофлебектомия. За отстраняване на разширени вени се използват специални инструменти, поставени през малки разрези. Може да се направи самостоятелно или с отстраняване на вените.

Какви са усложненията на разширените вени?

Разширените вени обикновено не са сериозни. Но могат да възникнат усложнения. Те включват:

  • Възпаление или подуване на вените (флебит);
  • Кръвни съсиреци

Как да се предпазим от разширени вени?

Стъпките за предотвратяване на разширени вени включват:

  • Поддържане на здравословно тегло;
  • Редовни физически упражнения;
  • Повдигане на краката, докато седите;
  • Не кръстосвайте краката си, докато седите;
  • Не носете тесни дрехи.

Източник: https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/varicose-veins

Снимка: Pixabay

Вижте също: Симптоми на деменция и как да се предпазим

Вашият коментар

Имейл адресът няма да бъде публикуван.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*