Пролетна умора кога започва?
Пролетната умора не е болест, а състояние на човека, но тя може да улесни появата на някои болести. В това състояние изпитваме чувството за понижена енергия, замаяност и умора в края на зимата и началото на пролетта. Пролетната умора започва през месеците март и април. Тя може да се причисли към т.нар. сезонни разстройства.
Пролетната умора е едно от най-досадните състояния, които могат да ни сполетят в началото на пролетта. Въпреки че не застрашава здравето, пролетната умора сериозно затруднява извършването на ежедневните дейности и влошава качеството ни на живот. Тези нарушения по-често засягат жените. Пролетната умора засяга не само възрастните, но и децата.
През тази година към монотонните зимни месеци се добави и продължителната социална изолация в резултат от пандемията Ковид. Настъпването на пролетта е оптимистична новина за всички, но за това е необходимо нашето тяло да превключи на по-бързи обороти. Увеличаването на продължителността на деня, покачването на температурата и влажността, по-активното движение и дейности принуждават организма да произвежда повече енергия и да подсили имунната си система.
Поради недостатъчната слънчева светлина през зимата нивата на хормона серотонин, наричан хормон на щастието, намаляват значително. Това води до чувство на изтощение в началото на пролетта.
Пролетна умора симптоми
При всеки човек продължителността на симптомите при пролетната умора са различни. Те могат да бъдат повече или по-слабо изразени и включват:
- отпадналост – хората се оплакват, че буквално остават без сила;
- депресия – според психолозите смяната на сезоните предизвиква психо-физични промени в организма;
- раздразнителност -често хората реагират бурно на дребни проблеми през този сезон;
- нарушения в концентрацията;
- болки в различни части на тялото;
- нарушения в съня;
- главоболие;
- загуба на либидото, което често се съчетава с повишен прием на въглехидратни храни и увеличаване на теглото.
Как да се справим с пролетната умора?
Пролетната умора е резултат от недостиг на основни хранителни вещества като витамини, минерали и антиоксиданти. През зимата консумираме много по-малко пресни плодове и зеленчуци, и наблягаме основно на тежки и мазни храни. През този сезон се движим значително по-малко. Всички тези фактори сериозно рефлектират върху жизнеността и тонуса.
Хубаво е веднага щом усетите симптомите на пролетна умора, да започнете грижи за възстановяване на силата на организма. Най-важните мерки са осигуряване на повече физически дейности, като прекарвате колкото може повече време навън, за да си набавите витамин D и въвеждане на диета на здравословно хранене – повече месо, плодове и зеленчуци и по-малко мазнини.
В менюто ви трябва да бъдат намалени въглехидратите – брашно, хляб, ориз и картофи. Употребата им може да доведе до падане на кръвната захар. Необходимо е също така да постигнете добра хидратация на организма – пийте до 1,5 литра вода или зелен чай.
Добри храни за този сезон са чушките, боб и леща всички те стимулират образуването на серотонин, съдържат селен и фолиева киселина, които са антидепресанти. За да си набавите необходимото количество пробиотици консумирайте също кисело мляко.
Проветрявайте редовно помещенията, кислородът е необходим за по-бързото възстановяване на организма.
През този период се опитвайте да избягвате стресовите ситуации и да си осигурите повече качествена почивка, за да възстановите тялото си в периода на адаптация.
Пролетна умора витамини
Пролетната умора може да се преодолее чрез приемането на необходимите за поддържане на живота и здравето витамини, минерали и антиоксиданти. Но само с храната, колкото и да е разнообразна, трудно ще успеем да си набавим тези вещества в достатъчно високи дози и в необходимото разнообразие. Попълването на хранителните дефицити и преодоляването на умората може да се случи най-бързо, лесно и ефективно с допълнителното приемане на витамини.
Ето кои витамини е добре да си набавим в края на зимата:
- витамин С – задължителен е, тъй като през зимата имунитета спада;
- витамин Д – поради липса на слънце през зимата е добре да си го набавяме, но след консултация с лекар;
- витамини от групата В – те помагат на централната нервна система да се справя по-лесно със стреса;
- мултивитамини – те съдържат основните група витамини както и някои полезни минерали.
За лечение на пролетната умора заедно с витамините е добре да правите разходка поне по 1 час на ден и да не се лишавате от сън.
Вижте също видеото на Детокс център: Пролетна умора